Hakkımızda  İletişim  Anasayfa

İkitelli'nin Dünya ya Açılan Penceresi

 

Üye girişi ::

SANAYİ SİTEMİZİN 

GÜVENLİK

BİRİMİNE

7/24

0 212 671 61 61

NOLU NUMARADAN

ULAŞABİLİRSİNİZ

Bizden Haberler
2017 YILI FAALİYET RAPORU

FAALİYET RAPORU

 

a) Genel bilgileri bölümü;

1) SINIRLI SORUMLU GALVANOTEKNİK METAL KAPLAMACILARI KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ İŞLETME KOOPERATİFİ

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi Atatürk Bulvarı Galvanoteknik Sanayi Sitesi 34306 Başakşehir / İSTANBUL Tel: 0212 549 22 04 – 549 22 05 - 549 15 04 Fax: 0212 549 22 04

 Web sayfamız www.galvanometal.com/

Mail adresimiz info@galvanometal.com

10 Ekim 1984 tarih 1112 sayılı ticaret sicili, 06 Haziran 1984 tescil tarihli, Tic. Sicil No:205239 / 152782

b) Yönetim ve denetim kurulu ile personel işlemleri bölümü;

 

1) YÖNETİM KURULU;

19 Nisan 2016 tarihinde yapılan genel kurulda Ali KARADAĞ (Başkan), Mustafa GÜNGÖR (2.Başkan), Semih AĞMAL (Üye) olarak iki yıllığına yönetim kurulu asil üyeliklerine seçilmiştir. 2017 yılında yönetim kurulu olan 2 üyeye yıllık net 19.050,00 TL (ondokuzbinelli- Türk Lirası) huzur hakkı ödenmiştir.

 

DENETİM KURULU;

19 Nisan 2016 tarihinde yapılan genel kurulda denetim kurulu asil üyeliklerine iki yıllığına seçilen Gökhan KURUOĞLU ve Eyüp YANMAZ’ a 2017 yılında toplam yıllık net 4.145,00 TL (dörtbinyüzkırkbeş-Türk Lirası) huzur hakkı ödenmiştir.

 

2) PERSONEL;

Muhasebe bölümü personeli ad soyadları :1- Necati Elmas 2- Elif Sormaz 3-Neşe İşlek  4- Zeynep Eraslan

Ofis personeli :1- Nurbay Dursun   2-Naciye Çapanoğlu

Arıtma tesisi personeli ad soyadları _ :1- Ünal Atay 2- Emel Silan Doğan 3- Nihan Göğebakan  4- Özlem Er Taşkın 5- İbrahim Güleş  6- Özel Kodaş 7- Ercan Ateş 8- Önder İmre  9-Kazım Uçar 10-Dursun Kaya

Güvenlik personeli ad soyadları :1-Uğur Çakır 2-İzzet Çertez  3- Hüseyin Tuncer 4- Mehmet Sel 5-İlhan Şanlı 6- Ertan Yıldız 7-Necip Soyal 8-Mehmet Ali Bozkurt 9-Mustafa İçerli 10-Abdurrahman Cino 11-Engin Demir 12-Hakan Türk  

Saha personeli ad soyadları :1- Recep Gümüş 2- Efsel Kamacı 3-Zeki Satar 4-Adil Demir 5-Ali Gündüz 6-İsmet Bülbül;

 

Tüm personel işe başladıkları gün itibariyle İstanbul Sigorta İl Müdürlüğü’nde kayıtları yapılmış ve bu süre içinde işten ayrılan personelimizin yasal hakkı olan tazminatları kendilerine ödenmiştir. 2017 yılında personele toplam 1.062.158,23 TL brüt/yıl ücret ödenmiştir.

Sözleşmeli danışmalarımız Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Kenan Yeğin’dir. Yapılan ödeme aylık 1.000,00-TL nettir. Hukuk Müşavirimiz Av. Başar Zeki Yeğin’ın ücreti aylık 2.000,00-TL nettir.

Sitemizin telefon tesisatlarındaki arızaların giderilmesi için part-time olarak görev yapan Talip Zengin’e 900,00-TL aylık net ödenmektedir.

 

3) ÖNCEKİ DÖNEM BÜTÇE KALEMLERİNDE BELİRTİLEN GELİR VE GİDER RAKAMLARININ GERÇEKLEŞMESİ DURUMU,

2017 yılı tahmini bütçesinde belirtilen tahmini gelirler toplamı kasadaki nakit, ve çek, bankalardaki hazır değerler, alacaklardan oluşan hazır değerler hariç 2017 yılı içerisindeki tahmini gelirler toplamı 5.247.498,33 TL’dir. Bu dönem içinde gerçekleşen gelirler 6.679.335,84–TL dir.

 

4) FAALİYET DÖNEMİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRME VE GELECEĞE YÖNELİK BEKLENTİLER,

2017 yılındaki başlıca faaliyetlerimiz;

1.Yıldız Üniversitesi ile müşterek çalışmaların kesintisiz devam ettirilmesi gerekli ilave yatırımların yapılarak çamur susuzlaştırma işinin tesislerimizde kurutulması projesinin geliştirilmesi çalışması sonunda, endüstriyel arıtma tesisimizin modernizasyonu için EC (elektrokuagülasyon) a geçilmesine karar verilerek verimliliğin test edilmesi için küçük ölçekli bir pilot tesisi kurulmuştur.

2. Kimyasal atık su kanallarımızın temizliği 1 er aylık periyotlarla sürekli yapılarak temiz tutulmuş, işletmeler uyarılmış, kurallara uymayan işletmelere ceza kesilmiştir. Kimyasal kanal kapaklarının kontrolleri yapılarak elden geçirilmiş, bakım onarımı yapılmış, eskiyen kapaklar yenisiyle değiştirilmiştir.

3. Sitemizin güvenlik kameraları ve tesisatının eskimiş olması ve çok sık olarak arıza vermesi nedeniyle yenilenmesine karar verilerek sisteme ait kayıt cihazları, kameraları ve diğer sarf malzemeleri temin edilerek gerekli tesisat yenilenmiştir.

4. Site içinde yollara malzeme koyan işletmeler uyarılmış, uyarılara rağmen kaldırmayan işletmelere işgaliye bedeli faturası düzenlenmiştir.

Çevreyi kirletici gaz çıkaran ve kimyasal atıklarını kontrolsüz olarak çevreye atanlara gerekli cezalar kesilmiştir.

5. Arıtma tesisimizdeki hypo tankının çürümesi nedeniyle yüksek dansite polietilden 30 tonluk hypo tankı yaptırılmıştır.

6. Arıtma tesisinde bulunan filtre prese ait ana tabliyesi kullanım esnasında kırıldığından, parça yeniden Çin’den ithal edilerek filtre prese monte edilmiştir.

7. Sitemizde faaliyet gösteren firmaların çatılarında yapılan kontrollerde polisaj tozlarını çatıya verdikleri ve toz tutucu siklonları kullanmayan firmalar fotoğraflarla tespit edilerek belirlenen gün ve saatte yönetim binasında toplantıya çağırılarak durum izah edilmiş, gerekli önlemlerin alınması için firmalara süre verilmiştir. Ayrıca firmalar yazılı olarak da uyarılmıştır.

8. Kooperatifimizin muhasebe departmanı ve ofiste bulunan bilgisayarların kapasitelerinin yetersizliği ve kullanılan programın düşük versiyon olması nedeniyle bilgisayarlar yenilenmiş, muhasebe programı veri tabanı yükseltilmiştir.

9.         Çevre Müdürlüğü ile gerekli çalışmaların yapılmasına devam edilmiş birlikte yapılan toplantılarda sitemizde faaliyet gösteren işletmelerin mali ve ekonomik durumları piyasa koşulları ve zorluklar anlatılmış ve alınacak kararların ve uygulamaların bu perspektiften bakılarak değerlendirilmesi ne dikkat çekilmiştir 2872 sayılı çevre koruma yasası ve bağlı yönetmelik ve tebliğler doğrultusunda sitemizin çevre koruma ve tehlikeli atık planları yenilenmiş ve il müdürlüğüne onaylatılmıştır

10.       Sitemizde güvenlik personelinin, taleplerinin artması ve kıdemlerin çoğalması nedeniyle, sistemin yenilenerek taşeron firmadan güvenlik hizmeti satın alınmasına devam edilmektedir.  

 

A. YÖNETİM KURULU VE KARARLARI;

Yönetim kurulumuz düzenli olarak yönetim toplantılarını gerçekleştirerek, sanayi sitemiz ve ortaklarımızın iş ve ihtiyaçlarını ilgilendiren konularla ilgili çözümler üretilerek gerekli kararlar alınmıştır. Bu karaların alınmasında kanun yönetmelik ve site yönetim planlarına uymaya  hak ve hakkaniyetin gözetilmesine, azami gayret gösterilmiştir.

Sanayi sitemizin daha iyi ve daha değerli sanayi sitesi olması için yoğun çaba gösteren yönetimimiz, genel kurularda siz ortaklarımızdan aldığımız destek ve güvenle ortak menfaatlerimizi ilgilendiren konularda aldığımız kararları uygulamada hiç tereddüt göstermedik vade farklarının tahsilinde ve çevreyi rahatsız eden, sitemizin alt yapısına zarar veren firmaların ikaz edilmesi ile birlikte para cezası dahil her türlü önlemler titizlikle alınmış ve takip edilmiştir.

 

B. SİTEMİZİN TAMİR VE TADİLAT İŞLERİ;

Kooperatifimizin tüm blokları ve gerekli olan alanlarda;

  • Çatılar, dereler, akan yerler onarıldı.
  • Blokların yağmur inişleri elden geçirilerek gerekli tamirler yapıldı.
  • Bozulan yollar, kanallar, işletmeyle ilgili bakım ve onarımlara müdahale edildi.
  • Rutin bakım ve çevre düzenlemeleri yapıldı.
  • Çevre aydınlatmaların bakımları yapıldı.  Ve çevre aydınlatma İOSB başkanlığına devredilerek bundan böyle çevre aydınlatma elektrik bedeli İOSB tarafından ödenecektir.
  • Su bağlantılarının ve sayaçların bakımı yapıldı ve su sayaçlarından yeni versiyon sayaçlarla değiştirildi.
  • Ağaç dikimi yapıldı.

 

 

C. ÇEVRE – ÇÖP – TEMİZLİK İŞLERİ;

Çevreye duyarlı bir sanayi sitesi olarak site içinde ses, görüntü ve atık kirliliğiyle mücadele de yasaların belirlediği sınırlar içinde uygulamalara gidildi. Çöplerimizin depolandığı çöp kutuları tamir edildi, kullanım dışı olanlar yerine ihtiyacı karşılayacak oranda yeni çöp kutuları  satın alındı. Başakşehir Belediyesi ile çöplerimizi toplaması karşılığı yaptığımız protokol neticesinde çöplerimizin her gün düzenli olarak toplanması sağlandı. Site içi yollarımız  devamlı süpürüldü, kış mevsiminde gerekli tedbirler alınarak kriz ekibi kuruldu buzlanma ve karla mücadele ekiplerimiz hazır bekletildi site içi yollarımız 24 saat açık tutulmaya çalışılmıştır.

 

D. GÜVENLİK;

Güvenlik personellerimizden sertifika süresi dolan kişiler sertifika yenilemesi için kurs eğitimlerini tamamlamışlardır.

Gerek sitemiz, gerekse İkitelli OSB için çok önem arz eden bu konuda site güvenliğimiz, elemanlarımız ve kamera sistemi ile 24 saat kesintisiz hizmet sağlanmakta olup giriş çıkışlarımız bariyer sistemi ile kontrol altına alınmıştır. Güvenlik elemanlarımızın atış talimleri zamanında yaptırılmış ve özel güvenlik şube müdürlüğü ile hiçbir problemimiz yok  OGS sistemine . kayıtlı araçların sitemize 24 saat bekletilmeden giriş çıkışları sağlanmıştır.

Hırsızlık olaylarına karşı, sitemiz 70 adet sabit 2 adet 360 derece tepe  kamera ile kontrol edilmektedir. Ayrıca plaka tanımlama sistemi kurulmuş olup sabıkalı veya sakıncalı olarak tespit edilen araçların siteye girişlerinde otomatik olarak alarm(siren) veren sistem kurularak faaliyete geçmiştir

Ayrıca site güvenlik personeli ile kooperatif yöneticileri Başakşehir Emniyet Müdürlüğünün ilgilileri tarafından eğitime tabii tutularak site güvenliği ile ilgili yapılması gerekenler konusunda bilgilendirildi.

 

F. ALT YAPI İŞLERİ;

Sitemiz fiber internetin alt yapı çalışmaları tamamlanarak telefon ve internet santralleri fiber santrale geçerek devreye alınmıştır.

SU, DOĞALGAZ, ELEKTRİK ve TELEFON ile ilgili oluşan sorunlarımızın çözümü için ilk müdahaleyi site teknik personelimiz yapmakla birlikte, gerekli hallerde ilgili kurumların devreye girmesi için yönetim kurulumuz gerekli girişimlerde bulunmaktadır.

 

G. İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞTIRMA RUHSATLARI;

Ruhsatlar, bağlı olduğumuz İkitelli OSB Başkanlığı tarafından kısa sürede verilmekte olup, başvuruların sonuçlanması için gerekli kolaylıklar sağlanmaktadır. Ayrıca site sakinlerimizin işyeri açma ve çalıştırma ruhsatları konusunda İOSB Başkanlığı’ndaki sorunların çözümünde gerekli yardımlar yönetim kurulumuzca sağlanmıştır ve sağlanmaktadır.

 

H. KOOPERTİFİMİZE AİT DAVALAR;

Kooperatifimize ait davaların hukuk müşavirliğimiz ve yönetim kurulumuz tarafından hassasiyetle takip edilerek kooperatifimiz lehine sonuçlanması için her türlü gayret sarf edilmektedir.

 

İ. SOSYAL TESİSLER;

Mülkiyeti kooperatif yönetimine ait sosyal tesislerde bulunan işyerleri kısmen kiraya verilmiş olup boş olan yerlerinde  kiraya verilebilmesi için gayret sarf edilmektedir. Sosyal tesislerdeki binalarımızın tamamının iskanı alınmış ve kat mülkiyet tapularına dönüştürülmüştür.

 

K. ANA SÖZLEŞMEMİZE AYKIRI FİRMALAR;

İkitelli OSB’de yaşanan en önemli sorunlardan birisi de kiralık yada sahibi tarafından site ana sözleşmesinde yer almayan, çevreye zararlı yada amacı dışında kullanılan işletmeler sorunudur. Bu nedenle İkitelli OSB Başkanlığı’nın ilgili talimatlarında belirttiği gibi, bu tür işletmelerin sitemizde faaliyet göstermesine izin verilmemiştir, verilmeyecektir. İşyeri açma ve çalışma ruhsatı almak için gerekli olan site yönetimi izin yazısı (uygunluk raporu) bu tür işletmelere verilmeyecektir. Sitemiz ve üyelerimiz ile çalışanlarımızın can ve mal güvenliğinin her şeyden önemli olduğu bilinciyle hareket eden yönetimimiz, bu uygulamayı yasalar gereği kararlılıkla uygulanmaktadır.

 

L. HİZMET İÇİN BÜTÇE;

Bir hizmetin gerçekleşmesi için en önemli kaynak, planlanmış ve yeterli bir bütçeye sahip olmaktır. Yapılacak işler için gerekli olan bütçe desteğinin yönetimlere verilmesi Planlanan hizmetlerin ifası için gereklidir bu nedenle bütçemize vereceğiniz destek için siz değerli kurul üyelerimize şimdiden teşekkür ederiz.

 

M. DİĞER KONULAR;

1- Çeşitli kültürel etkinliklere katılındı.

2- Sitemizin tanıtımı ve sorunlarımızın ilgili kurumlar nezdinde daha dikkatli takip edilebilmesi için gerekli kamuoyu desteğine ulaşabilmek için  yönetim kurulumuz gerekli çalışmalarda bulunmuş ve çeşitli programlara katılarak sizleri temsil etmeye özen göstermiştir.

3-Çevremizde oluşturulan konutların sakinleri buradaki sanayiden zaman zaman şikayetçi oldukları malumunuzdur, haklı olmaları veya haksız olmamalarından ziyade bizim almamız gerekli yasal tedbirleri alma zorunluluğumuzu yerine getirmek, yasa ve yönetmeliklere uyğun çalışmaları yapmak olmalıdır.

4- Site içerisinde çalışanlarımıza kolaylıklar getirildi. İhtiyaca uygun çeşitli çözümler üretildi.

5- Sanayi sitemizin kurulduğu ilk günden itibaren emeği geçen başta siz değerli üyelerimiz olmak üzere herkese şükran ve teşekkürlerimi sunar, hakkın rahmetine kavuşmuş üyelerimize Allah’tan rahmet dileriz.

 

c) Mali durum ve muhasebe işlemleri bölümünde;

1) Bilanço ve gelir gider farkı hesabı kalemleri hakkında genel bilgiler;

Kooperatifimizin 01.01.2017– 31.12.2017 tarihli bilançomuzun aktif ve pasifi  5.751.042,35 TL olup , dönen varlıklar toplamı 3.482.035,73- TL, Duran varlıklar toplamı 2.269.006,62- TL, Kısa vadeli yabancı kaynaklar toplamı 1.265.246,21- TL, Uzun vadeli yabancı kaynaklar 186.656,57 TL, Öz kaynaklar 4.299.139,57 TL’dir.

2) Tutulan defterlerin türleri, noter açılış tasdikleri;

2017 yılı defter açılış tasdik bilgileri; Yevmiye defteri 15 Aralık 2016 tarih 38807 nolu, defter-i kebir 15 Aralık 2016 tarih 38808 nolu, envanter defteri  15 Aralık 2016 tarih 38806 nolu olarak Bakırköy 25.Noteri Mahmut Okur  tarafından;

3) Dönem içerisinde gerçekleşen toplam gelir ve giderler:

2017 yılı toplam gelir 6.679.335.84 TL olup, buna mukabil toplam giderimiz (Kanunen Kabul Edilmeyen Giderler Dahil ) 6.006.433,26 TL  gerçekleşmiştir.

4) Arsa, proje, vergi ve harç, sigorta, genel gider gibi harcamalar:

2017 yılı arsa gideri yoktur. Ayrıca inşaat gideri yoktur,

5) Belediye, vergi ve sigorta gibi kurumlar ile kişilere olan borçlar;

Belediyeye borcumuz yoktur.

Aralık 2016’da tahakkuk etmiş olup Ocak 2017 tarihinde ödenmesi gereken;

·         SGK primi 33.641,40- TL,

·         Muhtasar vergi borcu 19.525,14 – TL,

·         Damga vergisi borcu 797,64-TL,

·         KDV 1 13.196,21 TL,

·         KDV 2 (sorumlu sıfatıyla ödenecek) borcu   3.430,07 TL’dir.

6) Amortismana tabi demirbaşların alım bedeli, cinsi ve adedi ile diğer araçlara ilişkin bilgiler;

Arıtma tesisinde kullanılmak üzere;

19.01.2017 tarih Erdem Ticaret 1.500,00 TL; 21.08.2017 tarih Merkez Mühendislik 4.750,00 TL; 02.10.2017 tarih Özgür Zaman Kontrol 1.100,00 TL; 13.04.2017 tarih Teknikeller 30.000,00 TL;

Sitede ve İdari olarak  kullanılmak üzere ;

25.01.2017 tarih Elsi Güç Sistemleri 2.664,62 TL; 31,01,2017 tarih Karmod 4.780,00 TL; 28.02.2017 tarih Elektroser 4.350,00 TL; 03.02.2017 tarih Merkez Mühendislik 6.000,00 TL; 21.03.2017 tarih Vatan Bilgisayar 1.694,07 TL; 28.03.2017 tarih Oner Konteyner 4.150,00 TL; 13.09.2017 tarih Büşra Reklam 11.500,00 TL; 30.09.2017 tarih Avta Eleketronik 1.622,88 TL; 23.10.2017 tarih Değişim Bilgisayar 8.415,12 TL; 30.10.2017 tarih Mutlusan Torna 3.750,00 TL; 15.11.2017 tarih Güney Bilgisayar 5.556,00 TL; 21.11.2017 Biometrik Teknoloji 4.108,37 TL;

Alt Yapı;

2017 yılında altyapı yatırımlarına devam edilmiştir

 

ç) Ortaklık işlemleri bölümü;

1) Mevcut ortak sayımız 165 kişidir. Dönem içerisinde yeni ortak kaydı yapılmamış olup, ortaklarımız kanun ve ana sözleşmede belirtilen şartları taşımaktadır ( işyerini satan ve buna bağlı kooperatif üyeliği devredenler olmuştur).

2) Kooperatifimiz site işletme kooperatifi olup, site sakinlerinin işletme giderlerine katılımı, ortakların sahip oldukları işyerlerinin m2 bazında genel kurulca belirlenmektedir. 2017 yılı site işletme aidatı 320 m2 birimler için KDV hariç 338,98- TL, 640 m2 birimler için KDV hariç 677,97-TL’dir. Yıllık aidat geliri KDV hariç 1.071.524,03 TL ‘dir. Ayrıca sosyal tesislerdeki işyerlerinden de    51.690,70- TL+KDV aidat tahsil edilmiştir.

3) Ödemelerden Kat Mülkiyeti Kanunu ve genel kurul kararı ile belirlenen gecikme vade farkı oranı %5 olup, bu oran kanunla belirlenmiştir ancak tahsili hususundaki usul ve esasları genel kurul tarafından belirlendiği gibi günlük olarak hesaplanarak tahsil edilmektedir. Site işletme aidatlarından 7.373,45 TL, site su abonelerinden 18.224,71-TL’nin vade farkı tahakkuk ettirilmiş ve tamamı tahsil edilmiştir.

4) Hisse devirlerine ilişkin bilgiler;

Kooperatifimizde, dönem içerisinde 3 adet devir işlemi gerçekleşmiştir. Devir işlemlerinden genel kurul kararı gereğince 320 m2 işyerlerinden 5.000,00 USD ; 640 m2 işyerlerinin devir işlemlerinden 10.000,00 –USD karşılığı olarak hizmet karşılıkları alınmaktadır                           

1-Kooperatif üyelerimizde Mehmet Faik ERULUS, D Blok 12 nolu işyerinin ½ hissesini Hasan

   ŞAHİN’e devretmiş, diğer ½ hissesi için Hasan ŞAHİN’e ait E Blok 29 işyerini takas usulü ile

   devralmıştır.

2-Kooperatif üyelerimizden Mehmet Faik ERULUS,  E blok 29 nolu işyerini Beşir ARSLAN’a satış

   yolu ile devretmiştir.

3-Koooeratif üyelerimizden Hayim Viktor ALBÜKREK, D Blok 14 nolu işyerini Fatih Sinan

   SOYSAL’a satış yolu ile devretmiştir.

 

Kooperatifimizde herhangi bir nedenle üyelikten çıkarma işlemi olmamıştır.

 

 

 

d) Arsa, inşaat ve ferdileşme çalışmaları bölümü;

Kooperatifimiz 2002 yılında ferdileşerek işletme kooperatifine dönüştüğünden 2016 yılında bu bölümde hiçbir işlem yapılmamıştır.

e) Hukuki faaliyetler bölümünde;

1) Genel kurul kararlarına karşı açılan itiraz davaları, ihraç kararları aleyhine açılan itiraz davaları, alacak, tespit, iptal ve tazminat davaları gibi idare ve hukuk mahkemelerinde açılan tüm davaların mahkemesi, dosya numarası, taraflarına ve aşamasına ilişkin bilgiler;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Genel kurul kararlarına karşı açılan hiçbir itiraz davası yoktur.

Kooperatifimizden hiçbir üye hakkında ihraç kararı verilmemiştir. 

 

 

 

SEMİH AĞMAL                      MUSTAFA GÜNGÖR                    ALİ KARADAĞ

Yön. Krl. üyesi                        Yön. Krl. 2.Başkanı                           Yön.Krl.Başkanı                       

Oluşturma 19.04.2018 11:05:37
Hit6215

  Copyright © 2007 -2009 Galvanometal.com Tüm hakları saklıdır.

 Bu site en iyi IE 5.0 üstü tarayıcılar ve 1024x768 ekran çözünürlüğü ile görüntülenir. 

 Tasarım Realbilisim

Bu sitede BuyCOMM altyapısı kullanılmıştır.